Klawisze Dostępności
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H
Twoja sugestia
Masz pomysł jak usprawnić naszą witrynę lub chcesz zgłosić problem? Skorzystaj z poniższego formularza!Powiatowy Urząd Pracy
w Rudzie Śląskiej
ul. Ballestremów 16
41-700 Ruda Śląska
tel. 32 771 59 00, fax. 32 771 59 88
e-mail:
Urząd Pracy
Newsletter
Prowadzenie skutecznych działań na rynku pracy jest warunkowane posiadaniem jak najszerszego zakresu informacji zarówno o obecnej sytuacji, kierunkach zachodzących zmian jak i tendencjach na przyszłość. Dlatego też, Powiatowy Urząd Pracy w Rudzie Śląskiej prowadzi badania sytuacji na lokalnym rynku pracy. W tym celu, poza sporządzanymi w sposób cykliczny analizami, obejmującymi chociażby Monitoring Zawodów Deficytowych i Nadwyżkowych, pozyskujemy dodatkowe środki z funduszy Unii Europejskiej na realizację badań.
„Pokolenia na rynku pracy. Badania Powiatowego Urzędu Pracy w Rudzie Śląskiej.” Procesy zachodzące w przestrzeni rynku pracy w coraz większym stopniu będą wynikały ze zmian demograficznych – związanych w głównej mierze ze starzeniem się społeczeństwa. Bardzo wyraźnie widać te zmiany na lokalnym rynku pracy w Rudzie Śląskiej, gdzie w okresie ostatnich kilkunastu lat – zgodnie z danymi GUS – znacząco zwiększył się udział ludności w wieku poprodukcyjnym, który obecnie wynosi 20,3%. Natomiast udział ludności po 45 roku życia wzrósł z 38,4% w 2002 roku do 44,5% w roku 2016 (www.gus.pl).
Następujące przemiany demograficzne, związane z procesem starzenia się społeczeństwa nigdy wcześniej nie zachodziły na taką skalę. W bezpośredni sposób wpłyną one na rynek pracy. W strukturach firm i instytucji coraz częściej będą funkcjonować w tych samych zespołach pracowniczych osoby zróżnicowane wiekowo, które w zasadniczy sposób różnią się m.in. motywacją do pracy, systemem wartości, akceptacją wprowadzanych zmian, czy poziomem lojalności wobec pracodawców. Zróżnicowanie pokoleniowe kapitału ludzkiego w organizacji należy traktować jako szansę dla pracodawców na dalszy rozwój ich przedsiębiorstw, a nie w kategoriach zagrożenia. Różnorodność pokoleniowa to znakomita płaszczyzna wzajemnego uczenia się pracowników, a tym samym – uzupełniania w miejscu pracy, co z kolei implikować będzie wzrostem efektywności.
W celu diagnozy zjawiska pokoleniowego zróżnicowania na lokalnym rynku pracy w Rudzie Śląskiej Powiatowy Urząd Pracy w 2017r. przeprowadził wielopłaszczyznowy projekt badawczy.
W okresie od stycznia 2007r. do marca 2008r. Powiatowy Urzędu Pracy w Rudzie Śląskiej realizował projekt wielopłaszczyznowej analizy procesów zachodzących na lokalnym rynku pracy. Projekt badawczy „Diagnoza kierunków rozwoju rynku pracy w Rudzie Śląskiej” współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (Priorytet I „Aktywna polityka rynku pracy oraz integracja zawodowa i społeczna”, Działanie 1.1 „Rozwój oferty usług instytucji rynku pracy”, Schemat b – „Rozwój oferty usług instytucji rynku pracy”) Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich 2004-2006.
Od marca 2008 r. prowadzimy projekt „PUP – Profesjonalne Upowszechnianie Pracy”, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (poddziałanie 6.1.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki). W jego ramach prowadzony jest pilotażowy program badań jakościowych lokalnego rynku pracy umożliwiającego pogłębienie wyników badań ilościowych uzyskanych w projekcie „Diagnoza kierunków rozwoju rynku pracy w Rudzie Śląskiej”. W jego ramach prowadzimy podprojekty badawczych dotyczące:
W okresie od 01.04.2010 do 31.10.2011 roku Powiatowy Urząd Pracy w Rudzie Śląskiej realizował projekt pod nazwą „A po burzy… - naprzeciw nowym trendom” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej - Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Poddziałania 8.1.2 PO KL. W projekcie przeprowadzono badania dotyczące trendów rozwojowych i możliwości wprowadzania zmian w zakresie przedsiębiorczości w mieście Ruda Śląska, obejmujące trzy zasadnicze elementy:
Badania realizowane w ramach projektu „A po burzy… - naprzeciw nowym trendom” miały na celu przede wszystkim:
Poniżej przedstawiamy raporty pobadawcze i publikacje będące efektem realizacji powyższych działań.